Hozzászólás egyedi megtekintése
Régi 2023-01-29, 09:29   #97 (permalink)
otamas
Új tag
 
Csatlakozott: 23-01-27
Összes hozzászólás: 4
Kiosztott köszönetek: 0
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
otamas Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás Kiülő tervezés

Tisztelt Szakik!
Egy kerti kiülő tervezésének végén járok, az ács munka nem szakmám, mérnökként dolgozok infortmatikai területen. Több szakkönyvet elolvastam ( a jövőbeli tetőcserénk miatt is ), azonban szeretnék megbizonyosodni arról, hogy amit építeni készülök, az jól és biztosan lett megtervezve, illetve persze néhány kérdésem is lenne. Igyekeztem ácsokkal is felvenni a kapcsolatot, de sajnos egyikőjüknek sem volt tapasztalata kerti építményekkel kapcsolatban, és a tetőn szerzett tapasztalataikat a gyakorlatba átültetve - véleményem szerint - borzasztóan túlbiztosították volna (nélkülözve minden esztétikát) a szerkezetet. Szóval a kiülőről szerkezetileg:
- alapterülete 5*3,5m, oszlopmagasság 210cm
- a szerkezete 12x12cm-es bsh gerendákból készülne (oszlopok és szelemenek)
- a tetőszerkezet: élszarufák 6x16cm-es kvh, a szarufák 6x14cm-es kvh gerendákból állnának
- a tető dőlésszzöge 25°
- a tető héjazata: hajópadló, zsindelylemez, tetőzsindely
Kérdéseim a következők lennének:
1. Ekkora alapterülető szerkezet esetében valóban szükség van kötőgerendára középen? A tetőben ébredő húzóerők képesek lennének széttolni a szelemeneket nélküle?
2. A képen még nincsenek rajta a fogópárok, melyek alsó vonala a tető magasságának felétől kezdődne.
3. Szelemeneknek megfelel a 12x12cm-es bsh, vagy érdemesebb lenne 16x12cm-ben gondolkodni?
Ugyan igyekeztem nem túlságosan alapul venni netes megoldásokat, ennek ellenére azt láttam, hogy több, jó referenciákkal rendelkező szakember is elhagyja a kötőgerendát hasonló méreteknél, inkább a fogópárokat pozícionálja lejjebb (sokszor egyébként a tető magasságának alsó harmadára, de nem a szelemenekre közvetlenül, lásd: http://www.k2altany.pl/frontend/prod...img_0355-w.jpg )
A tervemről képet csatoltam. Nagyon hálásan köszönök minden segítő hozzászólást!

https://ibb.co/MhcVYJn
otamas nem elérhető   Válaszol idézettel