Hozzászólás egyedi megtekintése
Régi 2021-01-26, 07:45   #3 (permalink)
Lallr79
Új tag
 
Csatlakozott: 21-01-25
Összes hozzászólás: 19
Kiosztott köszönetek: 13
Begyũjtött 0 köszönetet 0 hozzászólással
Lallr79 Van már jó hozzászólása
Alapbeállítás re: Lábazat nedvesedése, sókiülés

Kedves István!
Köszönöm szépen a gyors választ!
A térkövezés előtt látható jele (korábbi fényképeket visszanézve) nem volt, vagy csak igen jelentéktelen, tényleg minimális foltot látni néha. Így nagy valószínűséggel a térkövezés rontott a helyzeten (az is csak évek alatt).
Egyetértek, hogy a helyszínen kellene megvizsgálni a problémát egy szakembernek, hogy kiderüljön, mi okozhatja és mi lenne a testreszabott megoldás.
Az a problémám, hogy nem igazán találtam még senkit, aki komplexen tudná ezt vizsgálni...egy-egy részterület (pl. utólagos vízszigetelés) szakértője (jó pénzért) felmérné, de úgy érzem, hogy önmagában ez kevés, mert én is úgy gondolom, hogy túl nagy probléma nincs, hanem ahogy Ön is írta, több kisebb dolgot kellene rendbe tenni.
Azt kellene kitalálni, hogy pontosan mit, milyen sorrendben, hogy anyagilag se legyen túl megterhelő.
Remélem nem probléma, ha megkérdezem, hogy Ön esetleg vállal-e helyszíni vizsgálatot, vagy tud-e esetleg valakit Borsod megyében (Mezőkövesd), aki tudna ebben segíteni.
Annyi apróság, részlet van, ami a megoldáshoz közelebb vihet, de írásban nehéz átadni, ha nem ott áll az ember a helyszínen és mutatja is rögtön, amiről beszél...
Azért válaszolok a felmerült kérdéseire, hátha még így írásban is sikerül jobban behatárolni a problémát.
A szuterén belső falaival semmi gond, nincs nyoma semmilyen vizesedésnek, nedvesedésnek. Konkrétan, kizárólag a külső főfalak esetében, jellemzően ott, ahol kívül a jelenség megfigyelhető, belül is van nyoma a problémának: az eredetileg vakolt felület, ami később glettelve, festve lett kopogtatásra üregesen kong, egyik helyen feltárva a glettelés + 1 cm vakolat levált, a többi kb 3-4 cm vakolat stabil. Az egész felülete kb 20-30 cm átmérőjű terület és kb. a talajszint magasságában van.
Van egy egyszerű, falazatban 2%-ig mérő tűs nedvességmérőm. Ezeken a helyeken >2% értéket mutat. A festett belső falfelületeken sehol nincs nedvességfolt, penész, sókiülés, stb... A feltárt részen sincs, "csak" ez a 2% feletti nedvesség mérhető. Lehet, hogy ez máshol is mérhető lenne, ha a vakolatban mérném, nem a festett felületen, mert utóbbin 0 %. A 2% egyébként lehet, hogy nem is sok, nem értek hozzá.
A ház egyik hátsó helyiségével korábban volt olyan gond, hogy nagyobb esőnél a belső falazat nedvesedett talajszint alatt, illetve az aljzaton is össze tudott gyűlni egy kis víz - itt azonban az ereszcsatorna hibája és a terep ház felé lejtése okozhatta a problémát, ami miután megoldásra került, nem jelentkezett többé. (ebből viszont azt gondolom, hogy függőleges vízszigetelést nem is raktak az építéskor).
Később a helység falai körül térkövezve lett és az ismert probléma miatt a biztonság kedvéért a térkő alatti betonra kártánypapírt tettünk, amit a falnál a térkő magasság minusz 1-2 cm-ig felhajtottunk. Ezen a helyen például most nincs lábazati nedvesedés, foltosodás (a korábbiak nyoma látszik csak). (ebből gondolom, hogy ez megoldás lehet máshol is).
Gondolom az sem árthat, ha valamiféle előtetőt építek a kérdéses falrészek fölé, ha már az eresz keskeny és magasan is van ahhoz, hogy érdemben védje a kicsit is oldalról érkező esőtől a falat, a fal tövét. (persze ez se kevés pénz, és azért esztétikailag is figyelni kell, hogy mutasson valahogy).
Még a térkövezésre visszatérve, a bejáratnál levő térkövezés például úgy készült, hogy az eredeti betont fel sem törtük (mert már több konténernyi feltört beton volt akkor az udvaron), hanem úgy gondoltuk, az jó lesz alapnak és csak a homok, majd a térkő ment rá. Az eredeti beton (régebbi fotókat visszanézve) több helyen keresztbe volt repedve (ezek, és a házfal és a járda közötti rések sem lettek szigetelve), a képek alapján úgy látom kifelé lejtett...
Talán ezek még fontos információk lehetnek.
Csatolok még két képet, az egyik a hátsó helységnél, ahol írtam, hogy csak a korábbi nedvesedés nyoma látható most, a másik pedig szintén az előzőekben leírt a térkőtől a terasz alatti pinceablakhoz vezető betonozott részen látható vízszintes sókiülés.
A hőszigetelés kapcsán írta, hogy a lábazatra csak XPS mehet. Ezt Ön is úgy érti ugye, hogy ebben az esetben a lábazat=járdaszint + 30-40cm, nem pedig a teljes szuterén magasságig? Tudom, hogy jó lenne az XPS-t levinni a talajszint alá is, de ezzel több problémám is van: mindenhol betont kell törni, széles árkot ásni, és valószínűleg a falazat külső oldala nem sima, hanem a föld volt anno a zsaluzás...gondolom...Így ha nem feltétlenül szükséges, akkor az XPS-t nem vinném mélyebbre, csak a térkő alapbetonjáig.
Előre is köszönöm további segítségét! Tisztelettel, Tóth Gábor
Csatolt képek
Fájl típus: jpg kep1_.jpg (85,8 KB, 3 letöltés)
Fájl típus: jpg kep4_.jpg (56,1 KB, 2 letöltés)
Lallr79 nem elérhető   Válaszol idézettel